
Co to jest święta bazylia TULSI i jakie ma właściwości?
W Indiach spotkasz ją w niemal każdym domu pod postacią małego drzewka w doniczce. W Polsce częściej znajdziesz w herbatach, kosmetykach, kadzidełkach i innych produktach orientalnych. Mowa o tulsi – świętej bazylii nazywanej w naukach ajurwedyjskich eliksirem życia. Zainteresowało Cię to zioło o egzotycznie brzmiącej nazwie? Chcesz poznać jego właściwości i sposób stosowania? Dobrze trafiłeś! W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tej niezwykłej rośliny.
Co to jest święta bazylia tulsi?
Tulsi (znana również jako święta bazylia lub bazylia azjatycka) rośnie dziko w krajach tropikalnych, głównie w Indiach i pozostałych południowych rejonach Azji. Wyznawcy hinduizmu oddają jej cześć każdego dnia rano i wieczorem jako wcieleniu bogini Dewi, towarzyszki Wisznu. Jej wysuszone liście składają natomiast w darze Krysznie, aby zapewnić sobie pomyślność. Nie to, a wszechstronne działanie prozdrowotne, zaskarbiło jednak tulasi światową popularność.
Odkryli je już starożytni specjaliści od ajurwedy. I choć od tego czasu minęło prawie pięć wieków, bazylia azjatycka wciąż jest stosowana jako złoty środek na wiele schorzeń. W zależności do rodzaju: Krishna, Vana lub Rama, ma inną zawartość składników aktywnych. A co za tym idzie – może wykazywać nieco inne działanie.
Jak działa święta bazylia? Właściwości prozdrowotne tulsi
W ajurwedzie nie bez powodu nazywa się tulasi eliksirem życia. Ta tradycyjna medycyna wykorzystuje ją do leczenia: astmy, kaszlu, gorączki, bólów pleców, chorób skóry, ukąszeń owadów, a nawet malarii. Badania dowiodły, że święta bazylia działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i antywirusowo, zwalcza pasożyty oraz infekcje grzybicze.
Można ją stosować także profilaktycznie. Jako roślina adaptogenna wywiera korzystny wpływ na niemal każdą część ludzkiego ciała. Poprawia ogólne samopoczucie, zapewnia spokój i długie życie w zdrowiu.
Bazylia azjatycka na układ nerwowy
Tulsi pozytywnie działa na układ nerwowy. Ma właściwości neuroprotekcyjne. A to oznacza, że może spowolnić lub zapobiec degeneracji układu nerwowego poprzez: ochronę mózgu, powstających w nim połączeń nerwowych oraz samych neuronów. Dzięki tej właściwości święta bazylia wspomaga procesy poznawcze, korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu.
Tulasi zwalcza również negatywne skutki stresu. Hamując produkcję kortyzolu w nadnerczach, przynosi spokój i wewnętrzną równowagę. Koi napięcia w ciele, powoduje przyjemne odprężenie i wspiera w walce z bezsennością.
Tulsi na układ krwionośny
Bazylia azjatycka skutecznie wzmacnia też układ krwionośny. Reguluje ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega stanom miażdżycowym. Warto ją stosować również przy wahaniach glikemii, bo pomaga uregulować poziom cukru we krwi.
Tulasi na układ pokarmowy
O tej roślinie warto pamiętać także w razie dolegliwości trawiennych. Tulsi stymuluje bowiem działanie układu pokarmowego: pobudza wydzielanie soku jelitowego, trzustkowego i żołądkowego oraz reguluje wydzielanie żółci. Wpływa pozytywnie na proces przemiany materii.
Święta bazylia na układ moczowy
A to wciąż jeszcze nie wszystko, bo, jak dowiedli naukowcy, bazylia azjatycka chroni także układ moczowy. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne wspomaga walkę z infekcjami. Działa moczopędnie. Wreszcie obniża poziom kwasu moczowego, którego nadmiar przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych.
Czy bazylia azjatycka poprawia urodę? Kosmetyczne właściwości tulsi
Święta bazylia dba jednak nie tylko o nasze wnętrze. Stosując ją jako składnik kosmetyków, możesz zadbać o zdrową cerę i włosy. To właśnie w tych dwóch obszarach roślina wykazuje najsilniejsze właściwości.
Jeśli zmagasz się z łupieżem albo nadmiernym przetłuszczaniem włosów, wypróbuj kosmetyki z dodatkiem tulasi lub nałóż bezpośrednio na skórę głowy pastę ze sproszkowanych liści połączonych z wodą. Taka mieszanka wykazuje działanie przeciwłupieżowe, usuwa nadmiar sebum, dokładnie oczyszcza i nawilża głowę.
Ze względu na właściwości oczyszczające, działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne bazylia azjatycka może być również stosowana na zmiany skórne takie jak egzema czy trądzik. Oczyszcza, łagodzi stan zapalny i wspomaga gojenie się ran.
Jak stosować tulsi?
Sposób stosowania tulasi zależy więc od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.
- DLA ODPRĘŻENIA – sięgnij po ziołową herbatę tulsi, roztocz w pomieszczeniu aromat kadzidła z tym ziołem albo zastosuj olejek eteryczny.
- DLA ZDROWIA – zażywaj suplementy diety z dodatkiem tulsi, np. Innoveda Breathe free albo Hamdard Ziołowe oczyszczanie krwi z toksyn. Safi.
- DLA URODY – bazylię azjatycką w proszku rozmieszaj z wodą i wcieraj w skórę głowy lub stosuj jako maseczkę na twarz. W Eco-India znajdziesz też szeroki wybór kosmetyków z dodatkiem rośliny, np. szampon do włosów, żel do mycia twarzy, mydła.
Komu szczególnie polecamy produkty z bazylią tulsi ?
Świętej bazylii nie powinno brakować w apteczce osób aktywnych intelektualnie, gdyż wspomaga proces uczenia się. Poza tym obniża poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, dlatego też jest zalecana wspomagająco w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Pomocniczo można stosować ją przy zaburzeniach o podłożu stresowym takich jak depresja czy nerwica lękowa. Należy pamiętać że roślina nie zastępuje leków, które należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza.
Korzyści, jakie daje bazylia azjatycka odkryła wieku temu ajurweda, a dziś potwierdza je również zachodnia nauka. Możesz przekonać się o jej zaletach na własnej skórze! W Eco-India czeka na Ciebie herbata tulsi, tabletki, kosmetyki i kadzidła z jej dodatkiem. Wszystkie pochodzą od indyjskich producentów. Masz więc pewność, że zawarta w nich tulsi nie pochodzi ze sztucznych upraw spoza Azji. Zapoznaj się z pełną ofertą i dbaj o siebie naturalnie!
Źródła: https://neuroexpert.org/wiki/bazylia-azjatycka-tulsi/