
Jak się zrelaksować jesienią? 5 sposobów na relaks w domu z ajurwedą
Jesienny chłód i szybko zapadający zmrok sprzyjają spadkowi nastroju. Odczuwasz o tej porze roku rozdrażnienie, stres i zmęczenie? W ajurwedyjskich naukach znajdziesz podpowiedź, jak się zrelaksować skutecznie i w naturalnym rytmie! Oto 5 sposobów na relaks w domu w zgodzie z ajurwedą.
Spadek temperatury, krótsze dni, zmniejszona aktywność fizyczna, powakacyjny powrót do szkoły i pracy, a nawet niezrealizowane w ciągu lata plany mogą zdaniem naukowców przyczynić się do jesiennej chandry. W takich momentach szczególnie warto podążać za wskazówkami ajurwedy, jak się zrelaksować i odprężyć. Ta starożytna medycyna — bazując na ziołolecznictwie, aromaterapii, masażach, zabiegach pielęgnacyjnych, zdrowej diecie i ćwiczeniach fizycznych — pomaga bowiem w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Niektóre ze stosowanych przez nią metod możesz potraktować jako sposoby na relaks i wyciszenie, dzięki którym osiągniesz spokój, równowagę i szczęście.
Automasaż Abhyanga — ajurwedyjski relaks w domu
Zacznijmy od jednego z najważniejszych zabiegów ajurwedyjskich — masażu Abhyanga. Polega on na wcieraniu w całe ciało ciepłego oleju, który następnie spłukuje się podczas krótkiej kąpieli. Do jego wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności ani opanowania konkretnej techniki. Dlatego rytuał możesz przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu, fundując sobie domowe spa tuż po porannej lub wieczornej kąpieli.
W tym celu rozgrzej olej do ciała do temperatury ok. 40 st. C. W ajurwedzie najczęściej wykorzystuje się do tego olej migdałowy, sezamowy, kokosowy, gorczycowy. Jego rodzaj warto jednak dostosować do swojej doszy (możesz ją określić za pomocą prostego testu dostępnego w internecie), aby zrównoważyć swoją konstytucję i łatwiej osiągnąć harmonię. Tak oto dla Vaty najlepszy okaże się olej sezamowy lub oliwa z oliwek, dla Kaphy olej gorczycowy i sezamowy, a dla Pitty olej kokosowy i słonecznikowy. Poza tym w Eco-India możesz też znaleźć specjalną mieszankę ukierunkowaną na odprężenie: olejek do masażu o działaniu antystresowym Himalaya.
Kosmetyk już gotowy? Pora przejść do automasażu. Nałóż odrobinę oleju na dłonie, a następnie wetrzyj go w skórę głowy, twarz, uszy, kark, ciało i stopy. Sposób nakładania nie jest ściśle określony. Warto jednak pamiętać o zasadzie, aby zwiększać nacisk na skórę, przesuwając dłonie w stronę serca i łagodzić w przeciwnym kierunku.
Tak wykonany zabieg jest znakomitym sposobem na to, jak się wyciszyć. Łagodzi stres, głęboko relaksuje i usuwa zmęczenie. A w dodatku, dzięki dużej zawartości witamin w oleju, skutecznie odżywia, odmładza, nawilża i ujędrnia skórę. Dla uzyskania tych efektów wykonuj automasaż Abhyanga przynajmniej raz w tygodniu lub nawet codziennie.
Maseczka do twarzy, czyli ekspresowe domowe spa
A może szukasz sposobu, jak się zrelaksować psychicznie, gdy brakuje Ci czasu na długie rytuały? Nałóż ajurwedyjską maseczkę na twarz! Zabieg nie zajmie więcej niż 30 minut, a przyjemnie odpręży i dostarczy cerze to, co niezbędne jesienią.
Na małe domowe spa znakomicie sprawdzi się maseczka z płatków róży. Jej delikatny, kwiatowy zapach i lekko chłodna konsystencja potęgują bowiem efekt relaksu. Zawarte w płatkach róży składniki odżywcze sprawiają zaś, że skóra staje się miękka, przyjemnie gładka i odżywiona.
Jedyne, co musisz zrobić, aby zafundować sobie krótki relaks w domu, to zmieszać odpowiednią porcję proszku z płatków róży z niewielką ilością wody lub mleka do uzyskania gęstej masy. Nałóż ją na twarz i szyję, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą. Na koniec jeszcze przemyj cerę chłodną wodą i poczuj relaksującą świeżość na swojej twarzy.
Aromaterapia, czyli pachnące sposoby na relaks
Ajurwedyjskie sposoby na odprężenie nie sprowadzają się jednak tylko do pielęgnacji ciała. Czy wiesz, że dobrym pomysłem, jak się zrelaksować w domu, jest również aromaterapia? To jedna z najważniejszych ajurwedyjskich metod terapeutycznych. Stosuje się w niej olejki eteryczne, czyli intensywnie pachnące produkty destylacji ziół i roślin. Oddziałując na nerw węchu, mogą wyraźnie wpływać na emocje i samopoczucie. Wystarczy podgrzać kilka kropel wymieszanego z wodą olejku w specjalnym dyfuzorze. Po chwili pomieszczenie wypełni się przyjemnym zapachem, który przyniesie Ci upragniony relaks w domu.
Niektóre olejki eteryczne, np. olejek lawendowy czy olejek z drzewa sandałowego, są szczególnie dobrym sposobem na to, jak się zrelaksować po pracy czy przed snem. A jeśli odpowiednio dopasujesz je do swojej doszy, efekt będzie jeszcze wyraźniejszy. Osobom o doszy Vata zaleca się poza wcześniej wspomnianymi olejki z gałki muszkatołowej i wanilii. Na konstytucję Pitta dobrze działa kocimiętka, melisa, koper włoski. Natomiast typowi Kapha służy bazylia azjatycka, eukaliptus, szałwia.
Szukasz alternatywy dla olejków eterycznych? Sprawdź również naszą ofertę naturalnych kadzideł, które ukoją Twoje nerwy i wprowadzą w stan odprężenia.
Ajurwedyjskie słodycze — słodki relaks w domu bez wyrzutów sumienia
Podczas długich jesiennych wieczorów jedynym pomysłem, jak się zrelaksować, są dla Ciebie słodycze? Nie zawsze musisz sobie ich odmawiać. Wszak, jak przekonuje Amadea Morningstar – autorka „Ajurwedyjskiej książki kucharskiej” – słodycze są darem miłości, który w momentach spadku nastroju możesz okazać samemu sobie. Zamiast jednak jeść czekoladę czy batoniki, sięgaj od czasu do czasu i w rozsądnych ilościach po słodkości przygotowane według ajurwedyjskiej diety. Mają mniej sztucznych składników niż tradycyjne słodycze. A skład niektórych z nich pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy.
Na relaks w domu warto wybrać na przykład ciasteczka Kesar Peda. Zawarte w nich: pistacje, kardamon i szafran przyczyniają się do redukcji stresu i pomagają walczyć z objawami depresji. A do tego wyśmienicie smakują!
Jak się zrelaksować? Herbaciany rytuał dla ukojenia nerwów
Ajurweda szeroko korzysta z mocy ziół nie tylko w indyjskich słodyczach. Dzięki temu możesz poczuć ich działanie, delektując się również ajurwedyjskimi herbatami. Już samo ciepło kubka i unoszący się znad niego aromat sprzyjają wyciszeniu i skupieniu na teraźniejszości. Kompozycja popularnych w Indiach ziół jeszcze bardziej potęguje jednak stan błogiego odprężenia. Jeśli chcesz go doświadczyć, wybierz przede wszystkim herbaty z bazylią azjatycką tulsi, która koi nerwy, zmniejsza stany lękowe, hamuje wydzielanie kortyzolu i wspiera koncentrację*. Chętnie dowiesz się więcej na jej temat? Zajrzyj do artykułu: Co to jest święta bazylia TULSI i jakie ma właściwości?
*Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/
Herbaciany rytuał możesz przeprowadzić jako formę medytacji lub kontemplacji albo połączyć go np. z innymi pomysłami na to, jak się odstresować przed snem czy po pracy. Herbata ziołowa wypita po automasażu Abhyanga wspiera proces oczyszczania z toksyn. Znakomicie smakuje również z indyjskimi, słodkimi przysmakami.
Szukasz sposobu, jak się zrelaksować? Sprawdź ofertę Eco-India!
W Eco-India są dostępne wszystkie produkty, które pomogą Ci znaleźć sposób na to, jak się rozluźnić skutecznie, naturalnie i przyjemnie. W ofercie znajdziesz:
- naturalne kosmetyki ajurwedyjskie
- olejki do masażu
- słodycze indyjskie
- olejki eteryczne i kadzidełka
- herbaty tulsi.
Wszystkie pochodzą od producentów z Indii i są wykonane w zgodzie z ajurwedyjskimi zaleceniami. Za ich sprawą poczujesz więc w domowym zaciszu nie tylko błogie odprężenie, ale i pozytywną, pełną kolorów, zapachów i swobody atmosferę Dalekiego Wschodu. Tak ajurweda — choć powstała 5 tysięcy lat temu — skutecznie podpowiada, jak się zrelaksować również we współczesnym świecie, prowadząc intensywny tryb życia.
Już wiesz, które sposoby na relaks i odstresowanie się wypróbujesz?